PIC18F23K20T-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F23K20T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Number of Programmable I/O :
25
Power Supplies :
2/3.3V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC18F23K20
Max Frequency :
64 MHz
Number of I/Os :
25 I/O
Product Status :
Active
Has ADC :
yes
Number of Pins :
28
Number of I/O :
24
Radiation Hardening :
No
Core Size :
8-Bit
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
PWM Channels :
yes
Tradename :
PIC
Height :
0.88 mm
Number of Terminations :
28
Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
256 x 8
Terminal Position :
QUAD
Max Supply Voltage :
3.6 V
Max Operating Temperature :
85 °C
Memory Size :
8kB
Brand :
Width :
6 mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Program Memory Type :
Flash
Published :
Length :
6mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Speed :
64MHz
RoHS :
Details
Watchdog Timer :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Timers/Counters :
4
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
15mA
Pbfree Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
On Chip Program ROM Width :
16
Pin Count :
Microchip
Interface Type :
CCP, ECCP, EUSART, I2C, MSSP, SPI
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
64MHz
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Device Core :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
Data Converter :
A/D 11x10b
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 20 MHZ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
3A991.A.2
Core Processor :
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 11x10b
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
CPU Family :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Core Architecture :
Min Supply Voltage :
1.8 V