PIC18F2321-I/ML
Mfr.Part #
PIC18F2321-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Data Converter :
A/D 10x10b
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Device Core :
PIC
Product Type :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converters :
A/D 10x10b
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Series :
PIC® 18F
Flash
Number of I/O :
25
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
950μm
Brand :
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
4.5V
Number of I2C Channels :
1
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Speed :
40MHz
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Memory Size :
8kB
Core Processor :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
28
Number of ADC Channels :
10
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
512 x 8
Watchdog Timer :
yes
Base Part Number :
PIC18F2321
Pbfree Code :
yes
Interface Type :
EUSART, I2C, MSSP, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Access Time :
40 μs
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of PWM Channels :
2
Tradename :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
CPU Family :
Frequency :
40MHz
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
256 x 8
Width :
6mm
Bit Size :
8
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Position :
QUAD
Number of Timers/Counters :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RoHS :
Details
Number of Terminations :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Length :
6mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Pin Count :
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
Base Product Number :
PIC18F2321
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supplies :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
Datasheets
PIC18F2321-I/ML
Microchip Technology PIC18F2321-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F2321-I/ML Overview
PIC18F2321-I/ML Features
The PIC18F2321-I/ML features a rich set of capabilities including an enhanced flash program memory, 256 bytes of EEPROM, and 768 bytes of RAM. It supports up to 10 MIPS performance at 40 MHz, comes with a 10-bit, 5-channel Analog-to-Digital Converter (ADC), two comparators, and multiple communication interfaces such as SPI, UART, and I²C. This integration facilitates versatile device communication and data transfer capabilities. Enhanced power management features ensure reduced power consumption during idle, sleep, and active modes, aligning with energy-efficient product designs.