PIC17C43T-25/PQ
Mfr.Part #
PIC17C43T-25/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP
Max Power Dissipation :
1W
Core Architecture :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Compliant
Height Seated (Max) :
2.35mm
Data Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RAM Size :
454 x 8
Data Converters :
Access Time :
25 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Length :
10mm
Pin Count :
44
Base Part Number :
PIC17C43
Frequency :
25MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~6V
Package / Case :
44-QFP
Core Size :
8-Bit
ROM (words) :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
25MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/Os :
33
Supply Voltage :
5V
Max Frequency :
25 MHz
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Pbfree Code :
Min Supply Voltage :
4.5 V
Lead Free
Max Supply Voltage :
5.5 V
Series :
PIC® 17C
Number of Programmable I/O :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Base Product Number :
PIC17C43
Max Operating Temperature :
70 °C
Memory Size :
4kB
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Core Processor :
Min Operating Temperature :
0 °C
Number of Pins :
44
Power Supplies :
5V