PIC16LF877A-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF877A-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Stock
778
In Stock :
778
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Pitch :
500μm
Supply Voltage :
5V
Min Supply Voltage :
2 V
Series :
PIC® 16F
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Bit Size :
8
Density :
112 kb
Number of I/Os :
33
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tray
8-Bit
Family Name :
PIC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
10.1mm
Number of Programmable I/O :
33
Program Memory Type :
Flash
Max Frequency :
20 MHz
Package / Case :
44-TQFP
Number of A/D Converters :
1
RoHS :
Compliant
Number of SPI Channels :
1
Data Converter :
A/D 8x10b
Base Product Number :
PIC16LF877
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
8B
Address Bus Width :
Length :
10.1mm
Microchip
Number of PWM Channels :
2
RAM Size :
368 x 8
Oscillator Type :
External
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Factory Lead Time :
5 Weeks
Height :
1.05mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 8x10b
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of UART Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I2C Channels :
Speed :
10MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Instruction Set Architecture :
RISC
Max Operating Temperature :
85 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Ethernet Channels :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
8
Contact Plating :
Tin
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Pin Count :
44
8-bit Microcontrollers - MCU
Dimensions :
10.1 x 10.1 x 1.05mm
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Nominal Supply Current :
600μA
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Architecture :
Published :
1997
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package Type :
TQFP
Base Part Number :
PIC16LF877A
Mount :
Surface Mount
Number of Bits :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
44
Access Time :
4 µs
Frequency :
20MHz