PIC16LF818T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF818T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Tradename :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Terminal Position :
Dual
Microchip
Number of Pins :
20
Speed :
10MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Has ADC :
yes
Interface Type :
I2C, SPI, SSP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
Data Converters :
A/D 5x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Length :
7.2mm
Max Frequency :
20 MHz
ROM (words) :
Brand :
Core Processor :
PIC
Supply Voltage :
3V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/Os :
16
Core Architecture :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Bus Width :
8B
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
Number of I/O :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface :
I2C, SPI, SSP
Number of Timers/Counters :
3
Power Supplies :
2.5/5V
Base Part Number :
PIC16LF818
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converter :
A/D 5x10b
Radiation Hardening :
No
Height :
1.75 mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Pitch :
0.65mm
Pbfree Code :
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC16LF818
Height Seated (Max) :
1.98mm
Interfaces :
I2C/SPI
Core Size :
8-Bit
CPU Family :
Device Core :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY
Width :
5.3 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Access Time :
20 μs
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
128 x 8
JESD-609 Code :
e3
PWM Channels :
Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
128 x 8
Min Supply Voltage :
2 V
Memory Size :
1.8kB
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of ADC Channels :
5 Channel
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
85 °C
Supply Current-Max :
2.8mA
Frequency :
10MHz
ECCN Code :
EAR99
DAC Channels :
Oscillator Type :
Internal
Number of Programmable I/O :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
PIC16LF818T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16LF818, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16LF818T-I/SS pinout, PIC16LF818T-I/SS datasheet PDF, PIC16LF818T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF818T-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF818T-I/SS Overview
PIC16LF818T-I/SS Features
  • 8-bit CMOS microcontroller technology
  • 1.75KB of programmable flash memory
  • 256 bytes of EEPROM
  • Internal oscillator with up to 8 MHz