PIC16LF726T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF726T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
2.3 V
PWM Channels :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
25
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
368 x 8
Radiation Hardening :
No
Max Supply Voltage :
3.6 V
Supply Current-Max :
2.8mA
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC16LF726
Number of Terminations :
28
Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Position :
QUAD
Max Power Dissipation :
800mW
Core Size :
8-Bit
Min Operating Temperature :
-40 °C
Data Converters :
A/D 11x8b
Supply Voltage :
3.3V
On Chip Program ROM Width :
14
Flash
Height :
0.88 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RoHS :
Compliant
Brand :
Data Converter :
A/D 11x8b
Number of Pins :
28
Number of I/Os :
25 I/O
CPU Family :
PIC
Width :
6 mm
Bit Size :
8
Device Core :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Programmable I/O :
25
Base Product Number :
PIC16LF726
Data Bus Width :
8B
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Frequency :
32 kHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Pbfree Code :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
DAC Channels :
Number of ADC Channels :
11 Channel
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART
Frequency :
20MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Memory Size :
14kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Pin Count :
EEPROM Size :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Height Seated (Max) :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Published :
Microchip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Tradename :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
13 Weeks
Core Architecture :
Speed :
20MHz