PIC16LF724-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF724-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Active
Brand :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Part Number :
PIC16LF724
Width :
10mm
Number of I/O :
36
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
7kB
Number of I/Os :
36 I/O
Factory Lead Time :
11 Weeks
Base Product Number :
PIC16LF724
Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
Tradename :
PIC
Speed :
20MHz
Number of PWM Channels :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.05mm
Termination :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 14x8b
Data Converters :
A/D 14x8b
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
No
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Frequency :
20MHz
Package / Case :
44-TQFP
JESD-609 Code :
e3
Interface :
I2C, SCI, SPI, SSP, UART, USART
RAM Size :
192 x 8
Length :
10mm
Number of ADC Channels :
14
Pin Count :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
EEPROM Size :
Number of A/D Converters :
1
Number of Bits :
8
Density :
56 kb
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
Package :
Tray
8
Microchip
Max Power Dissipation :
800mW