PIC16LF1937T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF1937T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
RAM Size :
512 x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Has ADC :
yes
Published :
DMA Channels :
No
Width :
8 mm
Number of I/O :
36
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ECCN Code :
3A991.A.2
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
36 I/O
PWM Channels :
yes
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC16LF1937
Pin Count :
44
Watchdog Timer :
Data Converters :
A/D 14x10b
Series :
PIC® XLP™ 16F
CPU Family :
PIC
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Frequency :
32MHz
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
8mA
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
800mW
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Part Number :
PIC16LF1937
Core Processor :
Height :
0.88 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
Number of Terminations :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of ADC Channels :
14 Channel
Interface Type :
I2C, SPI, EUSART
Bit Size :
8
RoHS :
Details
Memory Size :
14kB
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of Pins :
Number of Programmable I/O :
35
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Power Supplies :
2/3.3V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 14x10b
Data Bus Width :
8B
Microchip
Supply Voltage :
3.3V
DAC Channels :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
MCU
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
8mm