PIC16LF19186T-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF19186T-I/PT
Package / Case
48-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 48TQFP
Width :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Flash
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
Package / Case :
48-TQFP
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
1.2mm
Speed :
32MHz
Surface Mount :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Microchip
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
14
Product :
MCU
Terminal Position :
QUAD
DAC Resolution :
5 bit
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Number of Terminations :
48
RAM Size :
2K x 8
Data Converter :
A/D 39x12b; D/A 1x5b
Has ADC :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
39 Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PIC16LF19186
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/O :
43
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tradename :
PIC
Base Part Number :
PIC16LF19186
DAC Channels :
Length :
7mm
Data Converters :
A/D 39x12b; D/A 1x5b
Clock Frequency :
32MHz