PIC16LF19175-I/MV
Mfr.Part #
PIC16LF19175-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Stock
438
In Stock :
438
Internal
Core Processor :
PIC
Data Converters :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.55mm
Number of Terminations :
40
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V MIN AT 16 MHZ
Width :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
NOT SPECIFIED
Number of I/Os :
35 I/O
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.4mm
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clock Frequency :
32MHz
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
yes
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Product Number :
PIC16LF19175
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/O :
35
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Length :
5mm
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
RAM Size :
1K x 8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Data Converter :
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V