PIC16LF18325T-E/JQVAO
Mfr.Part #
PIC16LF18325T-E/JQVAO
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Height Seated (Max) :
0.55mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
On Chip Program ROM Width :
14
Width :
4mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Data Converters :
A/D 11x10b
Reach Compliance Code :
Compliant
Data Converter :
A/D 11x10b
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
256 x 8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
12
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
DAC Channels :
yes
Screening Level :
TS 16949
RAM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
16
Clock Frequency :
32MHz
No
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
Terminal Form :
NO LEAD
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC16LF18325
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Length :
4mm