PIC16LF1826T-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1826T-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Radiation Hardening :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11.55mm
Height :
2.05 mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 12x10b
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3V
Speed :
32MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Supply Current-Max :
8mA
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
DAC Channels :
yes
Height Seated (Max) :
2.65mm
Pin Count :
18
Program Memory Type :
Flash
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
Watchdog Timer :
Oscillator Type :
Internal
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
16 I/O
CPU Family :
PIC
Number of ADC Channels :
12 Channel
Base Part Number :
PIC16LF1826
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
3
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Memory Size :
3.5kB
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
Width :
7.5 mm
Data Bus Width :
8B
Data Converters :
A/D 12x10b
Base Product Number :
PIC16LF1826
Number of I/O :
16
Has ADC :
Mount :
Surface Mount
ROM (words) :
PWM Channels :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
EEPROM Size :
256 x 8
RAM Size :
256 x 8
Bit Size :
8
DMA Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
18-SOIC
Terminal Pitch :
1.27mm