PIC16LF1783-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1783-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Stock
441
In Stock :
441
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
No
RoHS :
Details
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Microchip
Watchdog Timer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of PWM Channels :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency :
32MHz
Number of I/O :
24
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
1.85mm
Product :
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
CPU Family :
PIC
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Number of Terminations :
28
Oscillator Type :
Internal
Published :
2009
Series :
PIC® XLP™ 16F
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
28
Length :
10.5mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supplier Device Package :
28-SSOP
Nominal Supply Current :
125μA
Address Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Brand :
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Programmable I/O :
25
Pin Count :
Base Product Number :
PIC16LF1783
Memory Size :
7kB
Number of I/Os :
25 I/O
Radiation Hardening :
No
Number of ADC Channels :
11
EEPROM Size :
256 x 8
ROM (words) :
4096
Number of Timers/Counters :
3
Speed :
32MHz
RAM Size :
512 x 8
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Width :
5.6mm
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16LF1783
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
8
Datasheets
PIC16LF1783-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1783-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16LF1783, PIC16LF1783-I/SS pinout, PIC16LF1783-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1783-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1783-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.