PIC16LF1764-I/ST
Mfr.Part #
PIC16LF1764-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Microcontrollers
Interface Type :
UART, I2C, SPI
Base Product Number :
PIC16LF1764
Number of I/Os :
12 I/O
Data Bus Width :
8 bit
Package :
Tube
Frequency :
32MHz
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Core Size :
8-Bit
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 1.8VMIN @ 16MHZ
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
HTS Code :
PIC
Base Part Number :
PIC16LF1764
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of ADC Channels :
8 Channel
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS :
Details
Length :
5mm
Screening Level :
TS 16949
Product :
MCU
EEPROM Size :
128 x 8
Width :
4.4mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
DAC Resolution :
5 bit, 10 bit
RAM Size :
512 x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Memory Size :
7kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Position :
Dual
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Speed :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PIC16LF1764-I/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1764-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1764, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1764-I/ST pinout, PIC16LF1764-I/ST datasheet PDF, PIC16LF1764-I/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1764-I/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1764-I/ST
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1764-I/ST Overview
PIC16LF1764-I/ST Features
  • 8-bit CMOS microcontroller
  • 7KB of flash memory
  • 256 bytes of EEPROM
  • 512 bytes of RAM
  • High-precision 32 MHz internal oscillator
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • Various peripherals (ADC, comparators, timers, PWM modules)
  • Extended temperature range: -40°C to +125°C