PIC16LF1718T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16LF1718T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
PIC
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Frequency :
32MHz
RoHS :
Details
Number of ADC Channels :
17
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
PIC16LF1718
Has ADC :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
2K x 8
EEPROM Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Flash
CPU Family :
Data Bus Width :
8B
yes
Weight :
70.788759mg
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
ROM (words) :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Power Supplies :
2/3.3V
Base Product Number :
PIC16LF1718
Number of Terminations :
28
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PWM Channels :
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Memory Size :
28kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Form :
NO LEAD
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Number of Pins :
28
Number of I/O :
24
Speed :
32MHz
Microchip
Tradename :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, SPI
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Supply Voltage :
3.6V