PIC16LF1716-I/MV
Mfr.Part #
PIC16LF1716-I/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Stock
2
In Stock :
2
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Microchip
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of Timers/Counters :
5
Number of I/O :
25
Data Bus Width :
8B
Terminal Pitch :
0.4mm
Watchdog Timer :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Radiation Hardening :
No
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
7 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
ROM (words) :
8192
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
Length :
4mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
Packaging :
Tube
ECCN Code :
3A991.A.2
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tradename :
PIC
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Number of Pins :
28
JESD-609 Code :
e3
Speed :
32MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Published :
2013
Number of ADC Channels :
17 Channel
RoHS :
Details
Product :
MCU
Core Size :
8-Bit
DMA Channels :
No
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Frequency :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Memory Size :
14kB
DAC Channels :
Number of Terminations :
28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Part Number :
PIC16LF1716
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Base Product Number :
PIC16LF1716
RAM Size :
1K x 8
Operating Supply Voltage :
3.3V