PIC16LF1567T-I/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1567T-I/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Published :
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Oscillator Type :
Internal
Mounting Style :
SMD/SMT
PWM Channels :
yes
Width :
5mm
Length :
5mm
Number of Timers :
4
Max Operating Temperature :
85 °C
Core Architecture :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Serial I/Os :
1
Has ADC :
yes
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
40
Terminal Form :
NO LEAD
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Height Seated (Max) :
0.55mm
Data Converter :
A/D 34x10b
Core Processor :
PIC
Supply Current-Max :
3.5mA
Number of I/Os :
36
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16LF1567
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Boundary Scan :
No
ROM (words) :
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
Frequency :
32MHz
RAM (words) :
Number of External Interrupts :
1
HTS Code :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
DAC Channels :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Low Power Mode :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Format :
FIXED-POINT
Core Size :
8-Bit
Memory Size :
14kB
Number of I/O :
36
Terminal Pitch :
0.4mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RAM Size :
1K x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Speed :
32MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Integrated Cache :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
3V
Data Converters :
A/D 34x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
On Chip Data RAM Width :
8
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16LF1567
Min Operating Temperature :
-40 °C