PIC16LF15323-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF15323-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product :
MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
256 x 8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS :
Details
Program Memory Type :
Flash
Number of I/Os :
12 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of I/O :
12
Supply Voltage :
3V
Supplier Device Package :
14-PDIP
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Core Processor :
PIC
Number of ADC Channels :
11 Channel
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Height Seated (Max) :
5.334mm
Screening Level :
TS 16949
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size :
8
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
8 bit
Tradename :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PWM Channels :
yes
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.62mm
Pbfree Code :
yes
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16LF15323
DAC Resolution :
5 bit
Number of Terminations :
14
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
On Chip Program ROM Width :
14
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Length :
19.05mm
EEPROM Size :
224 x 8
Packaging :
Tube
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
32MHz
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Mounting Style :
Through Hole
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC16LF15323
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
PIC16LF15323-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15323-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16LF15323, PIC16LF15323-I/P pinout, PIC16LF15323-I/P datasheet PDF, PIC16LF15323-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF15323-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.