PIC16LF1516T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1516T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Dual
Tradename :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
17 Channel
Terminal Pitch :
1.27mm
Flash
Height :
2.05 mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
14kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Max Frequency :
20 MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
On Chip Program ROM Width :
14
RAM Size :
512 x 8
Speed :
20MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16LF1516
PWM Channels :
yes
Frequency :
20MHz
Core Architecture :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Supply Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85 °C
JESD-609 Code :
e3
Length :
17.9mm
Min Supply Voltage :
2.5 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
28-SOIC
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Pin Count :
28
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
2.65mm
Base Product Number :
PIC16LF1516
Number of Timers/Counters :
3
Brand :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
7.5 mm
28
DAC Channels :
No
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Max Supply Voltage :
3.6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of Pins :
Number of I/Os :
24
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Max Power Dissipation :
800mW
40
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PIC16LF1516T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1516T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1516, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1516T-I/SO pinout, PIC16LF1516T-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1516T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1516T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.