PIC16LF1513T-I/SO
Mfr.Part #
PIC16LF1513T-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Memory Size :
7kB
Min Supply Voltage :
1.8 V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Frequency :
20 MHz
Number of I/Os :
24
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
256 x 8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Product Number :
PIC16LF1513
Max Supply Voltage :
3.6 V
Terminal Pitch :
1.27mm
Base Part Number :
PIC16LF1513
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
Published :
Max Operating Temperature :
85 °C
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
28-SOIC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Current-Max :
2.1mA
Datasheets
PIC16LF1513T-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1513T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16LF1513, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16LF1513T-I/SO pinout, PIC16LF1513T-I/SO datasheet PDF, PIC16LF1513T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1513T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.