PIC16LF1508-I/P
Mfr.Part #
PIC16LF1508-I/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Factory Lead Time :
5 Weeks
Data Converters :
A/D 12x10b, D/A 1x5b
Speed :
20MHz
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Pin Count :
20
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
800mW
Length :
26.92mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
RAM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
20-PDIP
Width :
7.112mm
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Height :
4.953mm
Base Product Number :
PIC16LF1508
Number of I/Os :
18 I/O
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Memory Size :
7kB
Number of I/O :
17
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
Frequency :
20MHz
Number of ADC Channels :
12
Number of I2C Channels :
1
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16LF1508
yes
DAC Resolution :
5 bit
Core Processor :
Number of PWM Channels :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Datasheets
PIC16LF1508-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1508-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16LF1508, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:20, PIC16LF1508-I/P pinout, PIC16LF1508-I/P datasheet PDF, PIC16LF1508-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1508-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.