PIC16HV616T-I/SL
Mfr.Part #
PIC16HV616T-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Power Supplies :
2/5V
Data Bus Width :
8B
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
800mW
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Frequency :
20MHz
Core Architecture :
PIC
RoHS :
Compliant
CPU Family :
RAM Size :
128 x 8
Height Seated (Max) :
1.75mm
Memory Type :
Core Processor :
Mount :
8-Bit
Radiation Hardening :
No
Max Supply Voltage :
5 V
No
Min Supply Voltage :
2 V
Pin Count :
14
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Pbfree Code :
yes
Number of ADC Channels :
8 Channel
Published :
Width :
3.9 mm
Number of I/Os :
11 I/O
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Bit Size :
8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Height :
1.25 mm
Number of Timers/Counters :
3
Max Operating Temperature :
85 °C
Length :
8.65mm
Mounting Style :
SMD/SMT
On Chip Program ROM Width :
14
ROM (words) :
Memory Size :
3.5kB
Base Product Number :
PIC16HV616
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of I/O :
11
Base Part Number :
PIC16HV616
Terminal Pitch :
1.27mm
Data Converters :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Device Core :
Series :
PIC® 16F
Access Time :
20 μs
Supply Voltage :
5V
Interface :
RS-232, USB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supplier Device Package :
14-SOIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
Number of Terminations :
Data Converter :
A/D 8x10b
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Speed :
20MHz
Number of Programmable I/O :
11
Microchip
Max Frequency :
20 MHz
Watchdog Timer :
Datasheets
PIC16HV616T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16HV616T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16HV616, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16HV616T-I/SL pinout, PIC16HV616T-I/SL datasheet PDF, PIC16HV616T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16HV616T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.