PIC16F914-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F914-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Number of PWM Channels :
2
Packaging :
Tray
Data Bus Width :
8B
Watchdog Timer :
yes
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
Lead Pitch :
500μm
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
PIC16F914
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Programmable I/O :
36
Package :
Tray
Package / Case :
44-TQFP
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Device Core :
PIC
Published :
Pin Count :
44
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature Classification :
Industrial
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Rad Hardened :
No
Length :
10mm
DMA Channels :
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Applications :
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
256 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature (Min) :
-40C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Density :
56 kb
# I/Os (Max) :
35
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
EEPROM Size :
256 x 8
Mount :
Surface Mount
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16F914
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Active
Controller Series :
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Oscillator Type :
Internal
Product :
MCU
Number of I/Os :
35 I/O
Number of Timers - General Purpose :
3
Number of I/O :
35
Has ADC :
yes
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
CPU Family :
Number of ADC Channels :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
44
Height :
1.05mm
Qualification :
Mounting :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Clock Freq :
20(MHz)
Pbfree Code :
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
ROM (words) :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature (Max) :
85C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Programmable :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Position :
QUAD
Device Core Size :
8(b)
Number of Outputs :
34
Microchip
Memory Size :
7kB
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Number of Terminations :
Voltage - Supply :
2V ~ 5.5V
Core Size :
8-Bit
Number of A/D Converters :
1
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
8
Data Converter :
A/D 8x10b
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Width :
10mm
Tradename :
Series :
PIC® 16F
Package Type :
TQFP
Datasheets
PIC16F914-I/PT
Microchip Technology PIC16F914-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F914-I/PT Overview
PIC16F914-I/PT Features
The PIC16F914-I/PT microcontroller is loaded with features that make it highly adaptable and scalable for various complex applications. It offers 256 bytes of EEPROM, providing ample space for data storage without external chips. The integrated 10-bit A/D converter enables precise sensor readings and analog data conversion, enhancing device responsiveness and interaction with external environments. Enhanced watchdog timers ensure reliable operation, preventing system failures by monitoring and resetting the MCU if necessary. Additionally, its low power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) allow for flexible deployment in energy-sensitive applications.