PIC16F88T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F88T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
5V
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
28
PWM Channels :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Access Time :
20 μs
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
256 x 8
Device Core :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
DAC Channels :
No
Core Size :
8-Bit
Number of ADC Channels :
1 Channel
ROM (words) :
Product Status :
Active
Microchip
Max Power Dissipation :
1W
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
14
Core Processor :
PIC
Pbfree Code :
Published :
Number of Pins :
28
Product :
MCU
RAM Size :
368 x 8
Supply Current-Max :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F88
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converter :
A/D 7x10b
DMA Channels :
No
Memory Size :
7kB
Radiation Hardening :
CPU Family :
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Length :
6mm
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F88
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers/Counters :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz
Number of I/O :
16
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 7x10b
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
Data Bus Width :
8B
Height :
0.88 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Supply Voltage :
5V
Bit Size :
8
Width :
6 mm
RoHS :
Details
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
SSP, USART
Power Supplies :
5V
Number of I/Os :
16 I/O
Has ADC :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16F88T-I/ML
Microchip Technology PIC16F88T-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88T-I/ML Overview
PIC16F88T-I/ML Features
This MCU offers several key features that enhance its utility in various embedded systems applications. It supports up to 10 MIPS performance at 10 MHz and includes an enhanced mid-range core with 35 Instruction, 14-bit wide instructions, which significantly optimizes power consumption and processing efficiency. Additional features include 256 bytes of EEPROM data memory, self-programmable under software control, and two comparators with programmable on-chip voltage reference, providing flexibility and precision for handling complex tasks.