PIC16F877T-04I/PQ
Mfr.Part #
PIC16F877T-04I/PQ
Package / Case
44-QFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44MQFP
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
44
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ROM (words) :
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
4 µs
EEPROM Size :
256 x 8
Power Supplies :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
368 x 8
Base Product Number :
PIC16F877
8-Bit
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converters :
A/D 8x10b
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Oscillator Type :
External
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Terminal Pitch :
0.8mm
Frequency :
4MHz
Has ADC :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Size :
14kB
Base Part Number :
PIC16F877
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 8x10b
Operating Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
Published :
Lead Free
Supply Current-Max :
5mA
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
33
Series :
PIC® 16F
Speed :
4MHz