PIC16F874T-10E/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F874T-10E/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
PIC16F874
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
10MHz
Terminal Form :
J BEND
Data Converter :
A/D 8x10b
CPU Family :
PIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Watchdog Timer :
yes
Number of Terminations :
44
Height Seated (Max) :
4.57mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Bus Width :
8B
Supply Current-Max :
15mA
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
8-Bit
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Supplies :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
Pbfree Code :
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
RAM Size :
192 x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Speed :
10MHz
Number of I/O :
33
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
Lead Free :
Lead Free
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
DMA Channels :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
4kB
Base Product Number :
PIC16F874
Access Time :
10 μs
Number of Timers/Counters :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
DAC Channels :
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
EEPROM Size :
128 x 8
Number of Pins :
44
Data Converters :
A/D 8x10b
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
Oscillator Type :
External
Length :
16.59mm
Datasheets
PIC16F874T-10E/L
Microchip Technology PIC16F874T-10E/L
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F874T-10E/L Overview
PIC16F874T-10E/L Features
This microcontroller is equipped with a rich set of features including a 10 MHz internal oscillator, providing a stable clock source that enhances the efficiency and response time of the MCU. Additionally, it supports up to 33 input/output pins, enabling versatile connectivity options for various peripherals and interfaces. Advanced power-saving modes help reduce energy consumption, making it suitable for battery-operated devices. Enhanced EEPROM and SRAM ensure ample storage and volatile memory for complex applications and data-intensive tasks.