PIC16F785T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F785T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
OPERATES AT 2V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Number of ADC Channels :
12 Channel
Base Product Number :
PIC16F785
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Data Converters :
A/D 14x10b
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
20MHz
Series :
PIC® 16F
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Height Seated (Max) :
2mm
Number of I/O :
17
Mounting Style :
SMD/SMT
Height :
1.75 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
20MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Interface Type :
RS-232, USB
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/Os :
18 I/O
Interface :
RS-232, USB
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
7.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
3.5kB
Pin Count :
20
Supplier Device Package :
20-SSOP
Data Converter :
A/D 14x10b
Core Processor :
DAC Channels :
CPU Family :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16F785
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
20
Max Power Dissipation :
600mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
PWM Channels :
Width :
5.3 mm
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
PIC16F785T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F785, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, PIC16F785T-I/SS pinout, PIC16F785T-I/SS datasheet PDF, PIC16F785T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F785T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.