PIC16F777-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F777-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
DAC Channels :
No
RAM Size :
368 x 8
Memory Size :
14kB
Base Product Number :
PIC16F777
Watchdog Timer :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Device Core :
PIC
Core Size :
8-Bit
Access Time :
20 μs
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
44
ROM (words) :
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
PIC
Frequency :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Timers/Counters :
3
Mount :
Surface Mount
DMA Channels :
No
CPU Family :
EEPROM Size :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
20MHz
Has ADC :
Supply Current-Max :
4.2mA
Base Part Number :
PIC16F777
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Oscillator Type :
Internal
Product Status :
Active
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
44
Radiation Hardening :
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
A/D 14x10b
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® 16F
Number of I/O :
36
Data Converter :
A/D 14x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
Bit Size :
8
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
Length :
8mm