PIC16F716-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F716-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Microcontrollers
Nominal Supply Current :
371μA
Packaging :
Tube
Published :
Tradename :
MICROCONTROLLER, RISC
Pbfree Code :
yes
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Power Supplies :
2.5/5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Access Time :
20 μs
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of SPI Channels :
RAM Size :
128 x 8
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F716
Density :
28 kB
Number of Terminations :
18
Number of Timers - General Purpose :
3
PWM Channels :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Width :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
REACH SVHC :
No SVHC
Programmable :
Base Product Number :
PIC16F716
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of UART Channels :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Height :
2.35mm
Number of Timers/Counters :
3
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
Core Processor :
Series :
PIC® 16F
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Number of Bits :
8
Enclosure :
SOIC 18
Mounting :
Surface Mount
Manuf. code :
MCP
Terminal Position :
Dual
8-Bit
# I/Os (Max) :
13
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
Address Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tube
Length :
11.55mm
Family Name :
PIC16F
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Speed :
20MHz
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of A/D Converters :
1
Product :
MCU
Number of Pins :
18
Operating Temperature Classification :
INDUSTRIALC
Has ADC :
Operating Temperature (Max) :
85C
Clock Freq :
20(MHz)
Operating Temperature (Min) :
260
Type :
PIC16F716-I/SO
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I2C Channels :
ECCN Code :
EAR99
Interface :
RS-232, USB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
RS-232/USB
Product Status :
Active
Rad Hardened :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
28kB
Contact Plating :
Tin
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 4x8b
CPU Family :
Number of ADC Channels :
4
Operating Supply Voltage (Max) :
Max Power Dissipation :
1W
Number of Ethernet Channels :
Supply Voltage :
5V
Mount :
Surface Mount
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
13
Device Core Size :
Number of I/Os :
13 I/O
Package Type :
SOIC W
Oscillator Type :
External
RoHS :
Details
Max. operating temperature :
+85°C
Instruction Set Architecture :
RISC
Device Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16F716-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F716, Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:18, Type:PIC16F716-I/SO, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F716-I/SO pinout, PIC16F716-I/SO datasheet PDF, PIC16F716-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.