PIC16F505-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F505-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Stock
25
In Stock :
25
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
RS-232, USB
Number of I/Os :
12 I/O
Watchdog Timer :
yes
Package :
Tube
Product Status :
Active
Number of Ethernet Channels :
0
Terminal Position :
Dual
Device Core Size :
8(b)
Number of I2C Channels :
0
Core Processor :
PIC
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Brand :
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
2/5.5V
Clock Freq :
20(MHz)
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Timers/Counters :
1
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Package Type :
SOIC N
Connectivity :
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
9 Weeks
Peripherals :
POR, WDT
Number of Pins :
14
Access Time :
20 μs
Programmable :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting :
Surface Mount
Supplier Device Package :
14-SOIC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Has ADC :
Base Part Number :
PIC16F505
Memory Size :
1.5kB
Max Power Dissipation :
800mW
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Operating Temperature Classification :
Industrial
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Flash
Number of Bits :
Series :
PIC® 16F
Total Internal Ram Size :
72B(kB)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Number of SPI Channels :
Family Name :
PIC16F
Speed :
20MHz
Microchip
Mount :
Surface Mount
Rad Hardened :
Nominal Supply Current :
175μA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
72 x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
Frequency :
20MHz
Mounting Type :
Number of UART Channels :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Base Product Number :
PIC16F505
Width :
3.9116mm
Height :
1.4986mm
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Data Bus Width :
8B
Address Bus Width :
Bit Size :
8
Number of Programmable I/O :
12
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
11
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
JESD-609 Code :
e3
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Contact Plating :
Tin
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature (Min) :
-40C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
# I/Os (Max) :
12
Operating Temperature (Max) :
85C
Published :
Number of Timers - General Purpose :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Device Core :
Interface Type :
RS-232/USB
Length :
8.636mm
Pin Count :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Qualification :
AEC-Q100
Datasheets
PIC16F505-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F505, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F505-I/SL pinout, PIC16F505-I/SL datasheet PDF, PIC16F505-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F505-I/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-I/SL Overview
PIC16F505-I/SL Features
The PIC16F505-I/SL MCU is loaded with features that enhance its functionality and utility in complex electronic systems. Key features include an 8-bit processor for efficient data handling, 1.5KB of onboard flash memory for program storage, and various serial communication options for enhanced connectivity. Additionally, it supports a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), which allows flexibility in different power environments, and its low power consumption makes it suitable for battery-operated devices.