PIC16F18324T-I/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18324T-I/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
12 Weeks
Low Power Mode :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
7kB
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Timers :
7
RoHS :
Details
Number of I/O :
12
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3V
Surface Mount :
yes
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
512 x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.27mm
Frequency :
32MHz
Published :
HTS Code :
Number of ADC Channels :
15 Channel
Qualification :
AEC-Q100
Integrated Cache :
No
EEPROM Size :
256 x 8
Microchip
Series :
PIC® XLP™ 16F
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height Seated (Max) :
1.75mm
DAC Resolution :
5 bit
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Core Processor :
PIC
Number of Terminations :
14
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
14-SOIC
Core Size :
8-Bit
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
Number of I/Os :
12 I/O
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
On Chip Data RAM Width :
8
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
PIC
Product :
MCU
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Boundary Scan :
No
Data Bus Width :
8 bit
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM (words) :
Base Part Number :
PIC16F18324
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Length :
8.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
8
Supply Current-Max :
3.2mA
ROM (words) :
Number of External Interrupts :
1
Tradename :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of Serial I/Os :
1
Base Product Number :
PIC16F18324
DMA Channels :
Width :
3.9mm
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Format :
FIXED-POINT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
PIC16F18324T-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324T-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:PIC16F18324, PIC16F18324T-I/SL pinout, PIC16F18324T-I/SL datasheet PDF, PIC16F18324T-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18324T-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.