PIC16F1824-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1824-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Number of Ethernet Channels :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS :
Details
Width :
4mm
Lead Free :
Lead Free
Dimensions :
4 x 4 x 0.88mm
Supply Voltage :
3V
Family Name :
PIC16F
Number of Terminations :
16
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
PIC16F1824
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of I/Os :
12 I/O
Microchip
Terminal Position :
QUAD
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Pin Count :
16
Address Bus Width :
Height :
880μm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of UART Channels :
7kB
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
256 x 8
Instruction Set Architecture :
RISC
Length :
4mm
Number of SPI Channels :
8
Nominal Supply Current :
145μA
Qualification :
AEC-Q100
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
CPU Family :
PIC
Number of PWM Channels :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
32MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Type :
QFN
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Pins :
Frequency :
32MHz