PIC16F1787T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1787T-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3V
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM (words) :
Base Part Number :
PIC16F1787
Factory Lead Time :
6 Weeks
Integrated Cache :
ROHS3 Compliant
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Surface Mount :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
32MHz
Device Core :
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Number of I/O :
35
ROM (words) :
Number of Terminations :
44
RAM Size :
1K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DAC Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
32MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
44
PWM Channels :
Supply Current-Max :
7.5mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Product Number :
PIC16F1787
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
Data Converters :
A/D 14x12b, D/A 1x8b
Length :
8mm
Published :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers :
3
On Chip Data RAM Width :
8
Height Seated (Max) :
1mm