PIC16F1773T-I/MX
Mfr.Part #
PIC16F1773T-I/MX
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Microcontrollers
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification :
AEC-Q100
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC16F1773
Tradename :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
NO LEAD
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Core Architecture :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Memory Size :
7kB
PWM Channels :
yes
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Processor :
Memory Type :
Flash
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
EEPROM Size :
128 x 8
Bit Size :
8
Surface Mount :
Height Seated (Max) :
0.6mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
85 °C
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Terminal Position :
QUAD
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Program ROM Width :
14
Width :
6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
28
Speed :
32MHz
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V MIN AT 16 MHZ
RAM Size :
512 x 8
Number of I/O :
25
Has ADC :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Screening Level :
TS 16949
Length :
6mm
Frequency :
32MHz
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PIC16F1773
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
25
Core Size :
8-Bit
Terminal Pitch :
0.65mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
DAC Channels :
Published :
Oscillator Type :
Internal
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V