PIC16F1718T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1718T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Data Bus Width :
8B
Speed :
32MHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Interface Type :
I2C, SPI
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
5
Product Status :
Active
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
1 (Unlimited)
Number of Pins :
28
Memory Size :
28kB
Frequency :
32MHz
RoHS :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of PWM Channels :
2
Core Architecture :
Max Frequency :
32 MHz
Operating Supply Voltage :
5.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
28
Core Processor :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F1718
Number of I/Os :
24
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Type :
Flash
Number of USB Channels :
CPU Family :
Width :
4mm
Number of ADC Channels :
17
Weight :
70.788759mg
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Part Number :
PIC16F1718
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
24
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Length :
6mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of UART Channels :
1
Height :
900μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Schedule B :
Terminal Position :
QUAD
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Program Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
85 °C