PIC16F1517-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1517-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Number of Bits :
8
Package / Case :
44-TQFP
Memory Size :
14kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
44
Number of Timers/Counters :
3
Speed :
20MHz
Width :
10mm
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Address Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core :
PIC
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Watchdog Timer :
yes
Number of SPI Channels :
1
Package Type :
TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Instruction Set Architecture :
RISC
Surface Mount :
yes
Has ADC :
Number of I/Os :
36 I/O
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
PIC16F1517
Nominal Supply Current :
1mA
EEPROM Size :
Product Status :
Active
Number of I/O :
36
Number of I2C Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Family Name :
PIC16F
Qualification :
AEC-Q100
Product :
MCU
Number of PWM Channels :
2
Data Converter :
A/D 28x10b
DMA Channels :
No
Bit Size :
8
Core Processor :
PIC
RAM Size :
512 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16F1517
Published :
Number of Ethernet Channels :
Tradename :
Number of UART Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of A/D Converters :
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 28x10b
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
44
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Length :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height :
1.05mm
ECCN Code :
EAR99
Number of ADC Channels :
28
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
CPU Family :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V