PIC16F1516T-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F1516T-I/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Height :
0.48 mm
Memory Size :
14kB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
512 x 8
Active
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Frequency :
20MHz
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Details
Number of ADC Channels :
17 Channel
Series :
PIC® XLP™ 16F
PWM Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.4mm
Height Seated (Max) :
0.55mm
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
DAC Channels :
Core Processor :
Pin Count :
28
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
ROM (words) :
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Width :
4 mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/Os :
25 I/O
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
EEPROM Size :
On Chip Program ROM Width :
14
Base Part Number :
PIC16F1516
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Microchip
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
PIC16F1516
Length :
4mm