PIC16F1508T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1508T-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Number of I/Os :
18 I/O
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
yes
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
Power Supplies :
2.5/5V
Memory Size :
7kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F1508
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Programmable I/O :
18
Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Base Part Number :
PIC16F1508
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.5mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Length :
4mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
- 40 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
2.4mA
Radiation Hardening :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
CPU Family :
Pin Count :
Number of Pins :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
17
Height Seated (Max) :
1mm
RAM Size :
256 x 8
Terminal Position :
QUAD
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V