PIC16CE624T-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16CE624T-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Number of Programmable I/O :
13
EEPROM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
13
Pin Count :
20
RAM Size :
96 x 8
Data Converters :
Bit Size :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
Published :
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Access Time :
20 μs
Power Supplies :
5V
Max Frequency :
20 MHz
Supply Current-Max :
7.5mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Pins :
20
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Timers/Counters :
1
Device Core :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
20-SSOP
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Radiation Hardening :
Product Status :
Active
Watchdog Timer :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Operating Temperature :
85 °C
Frequency :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Terminal Position :
Dual
Speed :
20MHz
RoHS :
Compliant
Number of I/Os :
Oscillator Type :
External
Memory Type :
Flash
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Length :
7.2mm
Base Part Number :
PIC16CE624
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Min Supply Voltage :
3 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Architecture :
Program Memory Type :
OTP
On Chip Program ROM Width :
14
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC16CE624
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Memory Size :
1.8kB
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE624T-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16CE624, PIC16CE624T-20I/SS pinout, PIC16CE624T-20I/SS datasheet PDF, PIC16CE624T-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE624T-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.