PIC16CE623-30/SO
Mfr.Part #
PIC16CE623-30/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
EEPROM Size :
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
PIC16CE623
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Obsolete
Number of I/O :
13
RAM Size :
96 x 8
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Data Converters :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Base Product Number :
PIC16CE623
Supplier Device Package :
18-SOIC
Published :
Speed :
30MHz
Datasheets
PIC16CE623-30/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-30/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16CE623, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16CE623-30/SO pinout, PIC16CE623-30/SO datasheet PDF, PIC16CE623-30/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-30/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.