PIC16C67-10E/PT
Mfr.Part #
PIC16C67-10E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP
Package / Case :
44-TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converters :
Product Status :
Obsolete
Max Frequency :
20MHz
Speed :
10MHz
RoHS :
Compliant
Memory Size :
8kB
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Min Operating Temperature :
-40°C
Frequency :
10MHz
Access Time :
10 μs
Core Architecture :
368 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Product Number :
PIC16C67
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Package :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Programmable I/O :
33
Min Supply Voltage :
4V
Packaging :
Tray
Series :
PIC® 16C
Number of I/Os :
Max Supply Voltage :
6V