PIC16C65BT-20E/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C65BT-20E/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Memory Size :
7kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Obsolete
Oscillator Type :
External
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Published :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Terminal Pitch :
1.27mm
RoHS :
Compliant
ROM (words) :
Number of Timers/Counters :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
No
Watchdog Timer :
yes
Max Frequency :
20 MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Type :
EPROM
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
3.65 V
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Programmable I/O :
33
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16C65
Pin Count :
44
Terminal Form :
J BEND
Program Memory Type :
OTP
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
PIC
Data Converters :
Access Time :
20 μs
Number of Terminations :
44
Base Part Number :
PIC16C65B
Data Bus Width :
8B
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Core Processor :
PIC
Frequency :
20MHz
EEPROM Size :
Max Operating Temperature :
125 °C
Length :
16.59mm
Number of Pins :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Power Supplies :
5V
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
No
Surface Mount :
Supply Voltage :
5V
Supply Current-Max :
20mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RAM Size :
192 x 8
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/O :
33
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Supply Voltage :
5.5 V
Radiation Hardening :
Height Seated (Max) :
4.57mm