PIC16C65AT-10E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C65AT-10E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Access Time :
10 μs
Package / Case :
44-TQFP
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
7kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Watchdog Timer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
EEPROM Size :
Max Frequency :
20MHz
Product Status :
Obsolete
Max Supply Voltage :
6V
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
PIC16C65A
Number of Programmable I/O :
33
Oscillator Type :
External
Number of Timers/Counters :
3
Max Power Dissipation :
1W
Data Converters :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of I/O :
33
Frequency :
10MHz
Number of Pins :
44
Min Supply Voltage :
4V
Max Operating Temperature :
125°C
Memory Type :
EPROM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
192 x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Data Bus Width :
8B
Program Memory Type :
OTP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Core Architecture :
PIC
Published :
Speed :
10MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC16C65
Number of I/Os :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
PIC® 16C
Core Processor :
PIC
Datasheets
PIC16C65AT-10E/PT
Microchip Technology PIC16C65AT-10E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C65AT-10E/PT Overview
PIC16C65AT-10E/PT Features
The PIC16C65AT-10E/PT features include an 8-bit processor that provides a solid balance between low power consumption and effective processing capabilities. It comes equipped with 7KB of OTP memory for secure and reliable data storage. The MCU operates at a speed of 10 MHz, ensuring quick data processing and responsiveness in embedded applications. Additionally, the 44TQFP package is designed for streamlined integration into a variety of hardware setups, supporting a wide range of voltages and current use scenarios, making it highly adaptable to both new designs and upgrades of existing systems.