PIC16C65A-20E/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C65A-20E/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Oscillator Type :
External
Number of Programmable I/O :
33
Base Part Number :
PIC16C65A
Max Power Dissipation :
1W
Number of Timers/Counters :
3
Series :
PIC® 16C
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
CPU Family :
PIC
DAC Channels :
No
Number of Pins :
44
Radiation Hardening :
No
EEPROM Size :
ROM (words) :
RoHS :
Compliant
Supply Voltage :
5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Terminal Form :
J BEND
Height Seated (Max) :
4.572mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
20MHz
Core Architecture :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Max Frequency :
20 MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Watchdog Timer :
yes
Power Supplies :
5V
Published :
Access Time :
20 μs
Packaging :
Tube
RAM Size :
192 x 8
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
6 V
Product Status :
Obsolete
Memory Type :
EPROM
Data Bus Width :
8B
Data Converters :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
OTP
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Speed :
20MHz
DMA Channels :
Package :
Tube
Core Size :
8-Bit
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Supply Voltage :
4 V
Base Product Number :
PIC16C65
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Memory Size :
7kB
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
16.5862mm
Number of Terminations :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Pin Count :
Number of I/Os :
33
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Min Operating Temperature :
-40 °C