PIC16C64A-20/P
Mfr.Part #
PIC16C64A-20/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP
Stock
106
In Stock :
106
Supply Voltage :
5V
I2C, SPI, USART
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
40
Height :
4.06mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
33
Dimensions :
52.19 x 13.97 x 4.06mm
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
Through Hole
MSL :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
On Chip Program ROM Width :
14
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
700mW
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Oscillator Type :
External
Data Rate :
100kbit/s
Terminal Pitch :
2.54mm
Base Product Number :
PIC16C64
Number of Terminations :
40
Surface Mount :
Brand :
Pin Count :
DMA Channels :
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RAM Size :
128 x 8
JESD-609 Code :
e3
Number of Bits :
Lead Free
Family Name :
PIC16C
Typical Operating Supply Voltage :
6 (Maximum) V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package Type :
PDIP
Package :
Tube
Number of SPI Channels :
1
Power Supplies :
5V
Interface Type :
3.5kB
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I2C Channels :
1
Factory Lead Time :
5 Weeks
Data Converters :
Has ADC :
Operating Supply Voltage :
5V
Qualification :
Product :
MCU
Speed :
20MHz
Length :
52.07mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
Number of I/Os :
33 I/O
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Access Time :
20 μs
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
5.715mm
Supplier Device Package :
40-PDIP
Width :
13.97mm
Tradename :
Product Status :
Active
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16C64A-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C64A-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:40, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:40, Base Part Number:PIC16C64A, PIC16C64A-20/P pinout, PIC16C64A-20/P datasheet PDF, PIC16C64A-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C64A-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C64A-20/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C64A-20/P Overview
PIC16C64A-20/P Features
This 8-bit MCU is encapsulated in a 40-pin DIP (Dual In-line Package), which provides ample room for I/O expansions and ease of integration into both new designs and legacy systems. It operates efficiently within a voltage range of 2.5V to 5.5V, making it suitable for low-power applications. Additionally, the PIC16C64A-20/P includes an oscillator and watchdog timer, enhancing its reliability for critical applications where regular system checks are paramount.