PIC16C621A-40/SS
Mfr.Part #
PIC16C621A-40/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Access Time :
40 μs
Number of Pins :
20
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Published :
Product Status :
Obsolete
Frequency :
40MHz
Base Part Number :
PIC16C621A
Packaging :
Tube
Max Frequency :
40MHz
Max Power Dissipation :
1W
External
Min Supply Voltage :
2.5V
Connectivity :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Programmable I/O :
RAM Size :
96 x 8
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Base Product Number :
PIC16C621
Core Architecture :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage :
5.5V
Memory Size :
1kB
Datasheets
PIC16C621A-40/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C621A-40/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16C621A, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C621A-40/SS pinout, PIC16C621A-40/SS datasheet PDF, PIC16C621A-40/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C621A-40/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.