PIC16C56AT-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C56AT-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Access Time :
20 μs
Base Part Number :
PIC16C56A
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Dual
Power Supplies :
2.5/6.25V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
1
Pin Count :
20
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Oscillator Type :
External
Published :
Product Status :
Obsolete
Memory Size :
1kB
Speed :
20MHz
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
CPU Family :
RAM Size :
25 x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
PIC16C56
Frequency :
20MHz
Surface Mount :
DAC Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
Number of Terminations :
20
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.2mm
Number of Pins :
8-Bit
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
Connectivity :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm