PIC16C55T-10E/SO
Mfr.Part #
PIC16C55T-10E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Max Frequency :
40 MHz
Frequency :
10MHz
Memory Size :
512B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Min Supply Voltage :
4.5 V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pbfree Code :
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Power Dissipation :
800mW
On Chip Data RAM Width :
8-Bit
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of I/Os :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
DMA Channels :
Access Time :
10 μs
Supply Voltage :
5V
PIC
RAM (words) :
24
POR, WDT
Height Seated (Max) :
2.64mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Status :
Obsolete
Max Supply Voltage :
5.5 V
Max Operating Temperature :
125 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package :
Tape and Reel (TR)
EEPROM Size :
Speed :
40 MHz
ROM (words) :
512
Min Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
25 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PIC16C55T-10E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55T-10E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C55, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16C55T-10E/SO pinout, PIC16C55T-10E/SO datasheet PDF, PIC16C55T-10E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55T-10E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.