PIC16C505-20I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C505-20I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14DIP
Stock
358
In Stock :
358
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Device Core Size :
8(b)
Mounting Style :
Through Hole
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16C505
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
700mW
Pbfree Code :
yes
Number of I/O :
11
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Connectivity :
Supplier Device Package :
14-PDIP
Radiation Hardening :
No
RAM (words) :
72
Frequency :
20MHz
DAC Channels :
No
Memory Size :
1.5kB
Has ADC :
DMA Channels :
Total Internal Ram Size :
72B(kB)
Number of Timers/Counters :
1
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Number of Terminations :
14
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature (Max) :
85C
Rad Hardened :
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
Product :
MCU
Factory Lead Time :
5 Weeks
Power Dissipation (Max) :
700(mW)
Base Product Number :
PIC16C505
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tradename :
PIC
PWM Channels :
Core Processor :
PIC
Pin Count :
14
Oscillator Type :
Internal
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Lead Free :
Lead Free
Width :
6.35 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
8
Number of Timers - General Purpose :
1
Series :
PIC® 16C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Bits :
8
EEPROM Size :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Access Time :
20 μs
Data Bus Width :
8B
Length :
19.05 mm
Mounting :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-40C
Height :
3.3 mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Peripherals :
POR, WDT
Surface Mount :
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
RS-232
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
# I/Os (Max) :
12
Packaging :
Tube
Power Supplies :
3.3/5V
Number of Pins :
Speed :
20MHz
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Programmable :
yes
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
Clock Freq :
Data Converters :
Product Status :
Active
RAM Size :
72 x 8
Package Type :
PDIP
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Number of I/Os :
11 I/O
Program Memory Type :
OTP
Operating Temperature Classification :
Industrial
Height Seated (Max) :
5.33mm
On Chip Data RAM Width :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
On Chip Program ROM Width :
12
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16C505-20I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C505-20I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C505, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:14, PIC16C505-20I/P pinout, PIC16C505-20I/P datasheet PDF, PIC16C505-20I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C505-20I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.