PIC12F1840-I/MF
Mfr.Part #
PIC12F1840-I/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Microcontrollers
Number of PWM Channels :
1
Frequency :
32MHz
RoHS :
Details
Format :
FIXED-POINT
Series :
PIC® XLP™ 12F
Max Power Dissipation :
800mW
Nominal Supply Current :
34μA
Microchip
Core Size :
8-Bit
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Address Bus Width :
No
Width :
3mm
Package :
Tube
Published :
yes
Number of Serial I/Os :
1
Product :
MCU
DMA Channels :
No
Boundary Scan :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Dual
Length :
3mm
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Size :
7kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of ADC Channels :
4
Speed :
32MHz
yes
Number of I/Os :
6 I/O
Base Product Number :
PIC12F1840
RAM Size :
256 x 8
Program Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Number of External Interrupts :
Low Power Mode :
Device Core :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Height :
1mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Number of Timers/Counters :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Product Status :
Active
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Number of Pins :
Base Part Number :
PIC12F1840
Supply Voltage :
3V